Omawiając różne typy produkcji lub elementy składowe procesu wytwarzania często przewija się pojęcie Cyklu produkcyjnego. Nadszedł czas, aby dokładniej przyjrzeć się temu określeniu, szczególnie, że może być rozumiane w różny sposób, zależnie od kontekstu. Często bywa używane w znaczeniu cyklu życia produktu, czasami w kontekście normy czasowej produkcji, zdarza się, że jako czas technologiczny.
W skrócie cykl produkcyjny to okres pomiędzy rozpoczęciem, a zakończeniem procesu produkcji wyrobów. Mierzony jest jednostką czasu i określany jest zależnie od profilu produkcji, najczęściej wyrażony jest w godzinach, choć często też w wymiarze dnia roboczego, tygodniach lub miesiącach, a nawet latach. Odnosi się przede wszystkim do produkcji powtarzalnej, seryjnej, lecz nie jest dla niej zarezerwowany. Słownik języka polskiego określa cykl albo jako szereg czynności, procesów powtarzających się w odstępach czasu albo zespół czynności, procesów tworzących odrębną całość. „Bohater” dzisiejszego artykułu spełnia kryteria obydwu definicji.
Na cykl produkcyjny, odnoszący się do produkcji powtarzalnej, składają się dwa podstawowe elementy: okres roboczy i przerwa międzyprodukcyjna. Przerwa to czas pomiędzy zakończeniem produkcji jednej partii a rozpoczęciem produkcji kolejnej. Przy produkcji jednorazowej przerwa międzyprodukcyjna nie występuje.
Zapytaj o rozwiązania DSR 4FACTORY dla Twojej firmy
Do elementów okresu roboczego należy zaliczyć:
Proces produkcyjny może przebiegać w etapach występujących szeregowo (system szeregowy) lub równolegle (system równoległy). Oczywiście zazwyczaj cały proces jest zorganizowany w sposób mieszany czyli część etapów jest wykonywana liniowo, część równolegle, a część „częściowo równolegle” (czyli kolejny etap zaczyna się po fragmentarycznym wykonaniu etapu poprzedniego, a potem biegnie równolegle). Aby obliczyć cykl produkcyjny, należy zsumować elementy szeregowe, a przy etapach równoległych dodawać dłuższy z nich.
Warto również pamiętać, że cykl produkcyjny może ulec zmianie w zależności od wielu czynników, takich jak np. ciągłość lub złożoność produkcji, wielkość partii produkcyjnych, a nawet kolejność realizacji poszczególnych zleceń. Czas przygotowawczo-zakończeniowy zazwyczaj nie zależy od wielkości produkowanej partii, jest taki sam niezależnie czy będziemy produkować 100 szt. czy 1000 szt. Zwiększanie wielkości partii oczywiście wydłuży cykl produkcyjny, ale zmniejszy czas przypadający na jednostkę danego wyrobu. Planowanie produkcji powinno uwzględniać także takie elementy jak np. kolejność i struktura produkcji partii produkcyjnych, gdzie czas trwania przezbrojenia linii może zależeć od tego co było produkowane wcześniej. Zatem przezbrojenie wtryskarki, która produkowała elementy czarnego tworzywa, na produkcję z tworzywa białego, zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż kolejność odwrotna.
Struktura cyklu produkcyjnego, oprócz materiałów, zapasów, personelu, maszyn i oprzyrządowania, jest jednym z podstawowych elementów kosztowych procesu produkcyjnego – jego optymalizacja istotnie wpływa na konkurencyjność produktu oraz wynik finansowy producenta. Dzięki temu możemy zwiększać wydajność produkcji, szybciej dostarczać produkt do odbiorcy, elastyczniej reagować na zmiany popytu.
Optymalizacja cyklu produkcyjnego polega przede wszystkim na identyfikacji czasów wyszczególnionych powyżej i analizie, który z nich można skrócić, wyeliminować lub wykonać równolegle z innym etapem procesu wytwórczego.
Przyglądając się możliwym metodom optymalizacji można podzielić je na dwie główne grupy – organizacyjne i techniczne. Metody techniczne sprowadzają się do zmian w oprzyrządowaniu, maszynach i wymagają zazwyczaj znacznych nakładów finansowych. Zmiany w obszarach organizacji produkcji często można wykonać bezkosztowo, a w przypadku niekorzystnego efektu wprowadzanych innowacji zawsze można wrócić do wcześniejszych rozwiązań. W przypadku inwestycji technicznych nie zawsze jest to możliwe, a najczęściej zwrot nakładów na pewno nie nastąpi.
Aby analiza poszczególnych etapów była w ogóle możliwa należy przede wszystkim rejestrować czasy poszczególnych etapów procesu produkcyjnego, między początkiem a zakończeniem procesu produkcyjnego. Doskonale sprawdzają się tutaj narzędzia wspomagania produkcji DSR 4FACTORY, takie jak SFC 4FACTORY czyli system klasy MES do rejestracji pracy maszyn i ludzi. Doświadczenie pokazuje, że czasy przyjmowane do wyliczeń są bardziej założeniami, oczekiwaniami niż realnymi danymi z produkcji. Zazwyczaj przedstawiają idealny obraz produkcji nieuwzględniający awaryjności maszyn czy stanu ilościowo-jakościowego personelu.
Niezwykle istotnym elementem optymalizacji jest odpowiednia organizacja procesu produkcyjnego, wspomagana przez APS 4FACTORY – moduł do zaawansowanego harmonogramowania produkcji. Jak wcześniej wspomniano takie elementy jak dostępność stanowiska lub personelu, wielkość partii produkcyjnej czy powtarzalność realizacji zleceń mają wpływ na długość cyklu produkcyjnego. Odpowiednie planowanie jest w stanie wiele z tych ograniczeń minimalizować. Jeśli zakład produkcyjny ma stabilną, mało zmienną produkcję, to z planowaniem bez dedykowanych narzędzi jeszcze sobie może poradzić, ale gdy ma się do czynienia z dużą ilością zamówień, częstymi zmianami popytu, terminów i dużym przepływem zleceń, pracy zmianowej z nierówną obsadą brygad lub niedoborem specjalistów – to brak zaawansowanego systemu harmonogramowania wręcz uniemożliwia osiąganie odpowiednich wyników. Jedyną zaletą będzie to, że zazwyczaj nawet nie będzie wiadomo ile czasu traci się bezproduktywnie. Tylko czy jest to naprawdę zaleta?
Autor:
Waldemar Ścigała
Konsultant ERP 4FACTORY
Zapytaj o rozwiązania DSR 4FACTORY dla Twojej firmy
Odchylenia od cen ewidencyjnych wyrobów gotowych
Konfigurator produktów w systemie ERP 4FACTORY