Po ostatnich dwóch latach niepewności i ciągłych zmian wywołanych m.in. pandemią nie jest zaskoczeniem, że niektórzy mogą się wahać przed prognozowaniem stanu produkcji, łańcuchów dostaw i transformacji cyfrowej na rok 2022. Podejmijmy jednak to wyzwanie.
Dosyć oczywistym jest, że obecny stan globalnych łańcuchów dostaw będzie zajmował czołowe miejsce w prognozach na rok 2022. Na podstawie ankiety cytowanej przez agencję Bloomberg, a przeprowadzonej przez firmę konsultingową AlixPartners wśród 3 000 prezesów i kadry kierowniczej na poziomie dyrektorskim i wyższym w 10 branżach, okazało się, że kwestie pracownicze i digitalizacja znalazły się na szczycie listy problemów wymienianych przez respondentów. Odpowiadający podkreślili pilną potrzebę zmiany modeli biznesowych w celu stworzenia nowych lokalnych, regionalnych i globalnych łańcuchów dostaw.
Inne źródła prognoz na rok 2022 opisują wyzwania, które producenci znają aż za dobrze z roku 2021: wydłużenie czasu realizacji zamówień oraz koszty wynikające między innymi z niedoborów siły roboczej i surowców. Widoczność danych z całej sieci dostawców jest obszarem wymagającym znacznie większej uwagi. Liderzy biznesowi zdają sobie sprawę, że coś musi się zmienić, że lepsza komunikacja i współpraca z dostawcami to kluczowe elementy zwycięskiej strategii.
Sposobem na poprawę zdolności reagowania i zwinności łańcucha dostaw jest poprawa komunikacji z dostawcami, a tym samym poprawa integralności danych. Posiadanie cyfrowych połączeń z dostawcami skutkuje lepszą komunikacją i podejmowaniem lepszych decyzji.
Określmy trzy obszary, w których przedsiębiorstwa produkcyjne mogą poprawić swoje relacje z dostawcami, usprawnić decyzje dotyczące zaopatrzenia, uzyskać jedną wersję prawdy dzięki analityce danych i osiągnąć lepszą wydajność globalnego łańcucha dostaw:
W artykułach dotyczących prognoz na rok 2022 znajdujemy informacje o dostępności nowych, wydajnych i przewidywalnych technologii automatyzacji procesów – a analitycy i firmy zajmujące się badaniem rynku mają swoje własne nazwy:
Niezależnie od nazwy, chodzi o połączenie ludzi, procesów, sprzętu i zadania do wykonania, aby osiągnąć doskonalszą wydajność procesu i poprawić efektywność produkcji. Być może przyjęcie i wdrożenie hiperautomatyzacji oraz powiązanych technologii takich jak sztuczna inteligencja (and. Artificial Inteligence – AI) i analityka biznesowa (ang. Business Intelligence – BI) mogło nastąpić organicznie z biegiem czasu, ale pandemia zdecydowanie przyspieszyła ten proces. Nowe trendy technologiczne stają się wymogiem przetrwania firm produkcyjnych i obejmują zrobotyzowaną automatyzację procesów (ang. Robotic Process Automation – RPA), kognitywną automatyzację, bezkodowe (ang. no-code) i niskokodowe (ang. low-code) ( o których pisaliśmy w materiale: Zwiększanie możliwości systemu zarządzania produkcją w środowisku Low-Code / No-Code), platformy aplikacyjne (ang. Low-Code Application Platform – LCAP) oraz zintegrowaną współpracę.
Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z tych technologii hiperautomatyzacji, które przedsiębiorstwa produkcyjne powinni rozważyć w 2022 roku:
Niedawny artykuł w Industry Week, autorstwa Jasona Bergstroma z Deloitte, powtarza nasze przewidywania, że samo zainteresowanie technologią nie wystarczy – producenci muszą pójść na całość, aby przetrwać w 2022 roku, który nazwał „Rokiem Inteligentnej Fabryki”. Jedna z jego pięciu prognoz na rok 2022 odnosi się do zintegrowanych rozwiązań dla inteligentnych fabryk oraz do tego, jak organizacje przejdą od posiadania kilku elementów inteligentnej fabryki do działania w ramach pełnych inteligentnych środowisk produkcyjnych.
Ponieważ jedyną stałą rzeczą jest zmiana więc przedsiębiorstwa produkcyjne nadal będą borykać się z wieloma zakłóceniami. Aby przetrwać i rozwijać się, muszą być więc otwarte na innowacje oraz gotowe do wdrożenia i wykorzystania hiperautomatyzacji, aby stać się producentami zwinnymi i adaptacyjnymi.
Kristin Poulton
Marketing Communications Director w QAD Inc.
tłumaczenie z języka angielskiego i redakcja tekstu DSR S.A.
Dowiedz się więcej o zintegrowanym systemie zarządzania produkcją DSR 4FACTORY
Przeczytaj także:
Co to jest ERP 4FACTORY w chmurze i jak działa?
Rola oprogramowania ERP w zarządzaniu łańcuchem dostaw
Zespół DSR zrealizował kilkaset projektów wdrożenia systemów informatycznych w polskich i międzynarodowych firmach produkcyjnych.